Wałbrzych - miasto nie tylko MTB

Wałbrzych miasto mtb. Nakręć się na góry. Jedno z promocyjnych haseł tego miasta ma już swoje „parę lat”. Dziś może warto zamienić na nakręć się na rower górski w Wałbrzychu? Nie wiem – wiem że dla miłośników kręcenia w terenie to wciąż teren atrakcyjny. Tym bardziej że miasto – choć mozolnie, oprócz szlaków rowerowych stawia ostatnimi czasy na infrastrukturę rowerową.

Wałbrzych to dziś niewątpliwie wciąż to samo jedno z największych miast Dolnego Śląska i największe w Sudetach z trudną historią zamkniętych kopalń. Nie! Nie takie samo! Chodź wciąż ma swoje problemy jak każde miasto w Polsce – to właśnie chyba tutaj na przestrzeni ostatnich lat widać największe zmiany. Nie! To już nie jest brudno – szare miasto smutnych ludzi z potwornie dziurawymi miastami i z pięknym Zamkiem Książ na obrzeżach. Miasto,w którym nic nie ma chodź ma wokół siebie góry? Nieprawda. Weźcie swojego górala i sami się przekonajcie. Przejedźcie wyznakowanymi szlakami dla mtb a zajedziecie właściwie wszędzie tam, gdzie warto na nowo odkryć to miasto i spojrzeć na niego z innej perspektywy. Po rowerze możecie zwiedzać. Muzea, galerie, Starą Kopalnię by poznać historię przemysłu, Zamek Książ, Palmiarnię, rynek...kompleks sportowy Aqua Zdrój, wsiąść do autobusu miejskiego by poznać atrakcje okolicznych miejscowości ze słynnym kompleksem „Rise” na czele a nawet – dojechać do Czech na zakupy i słynnego skalnego miasta albo …. pod schronisko Górskie PTTK w Andrzejówce. Tu naprawdę jest co robić! Na rowerze i bez! I nie starczy Wam weekend! Ofertą kulturalno – rozrywkową chodź nie tak bogatą (z naturalnych przyczyn) jak największych miastach również się nie zawiedziecie. W ostatnich latach nie brakowało również rowerowych imprez. Od Mistrzostw Europy w kolarstwie górskim i rozpoczynających i kończących się tu etapach Tour de Pologne minęło już co prawda trochę czasu, ale wciąż rowerowych emocji tu nie brakuje. Warto zaglądać do sportowego kalendarza. Miasto zaczyna żyć. I nie ma się czego wstydzić. Coraz liczniej odbywające się tu imprezy rangi nie tylko ogólnopolskiej ale i międzynarodowej różnego rodzaju i kalibru sprawiają że baza noclegowa (wcale nie tak mała) ma jeszcze pole do rozwoju. Póki co, zobaczcie dlaczego i gdzie warto wybrać się tutaj rowerem.

Na początek, rozgrzewka! Miło, lekko, łatwo i przyjemnie. Jak na rozgrzewkę przystało. Trasa wokół Książańskiego Parku Krajobrazowego.

Tak tego okalajacego słynny zamek rodziny Hochbergów. Trasa szutrowo – leśna. Dla każdego. Również z dziećmi. Ale tymi starszymi, które sami potrafią już pokonać nieco kilometrów na swoim góralu. Jeśli chcecie pokazać na rodzinnej wycieczce nieco atrakcji i zabytków, obcować z przyrodą i miło spędzić czas. To ta trasa jest dla Was! Dobra też na rowerową randkę!
Zobaczycie Zamek Książ, wąwozy rzeki Pełcznicy, piękny kwitnący zamkowy Park, romantyczne ruiny zamku Cisy, przejedziecie też przez piękne aleje kasztanowców i będziecie mieli możlwiosć odwiedzić Stado Ogierów. Które dzieci nie lubią popatrzeć na konie albo przejechać się na kucyku?
Jeśli zdecydujecie się zostawić rowery przed Zamkiem i zwiedzać. To dnia może Wam nie starczyć! Tym bardziej że po drodze znajdzie się parę miejsc na ciekawe zdjęcia do rodzinnego albumu.
Od tego sezonu letniego wokół Zamku możecie też odszukać porcelanowych górników opowiadających historię miasta i przedstawiających jego zabytki.
Wasza wycieczka wokół Książańskiego Parku Krajobrazowego nie powinna przekroczyć 30 km. Dokładnego dystansu nie podajemy. Każdy z Was powie że ich licznik pokazał inaczej. Bo po drodze jest gdzie odbić by coś zobaczyć. Trasa jest dobrze oznakowana niebieskim kolorem.

Przewodniki wałbrzyskich szlaków mtb wraz z mapami wciąż bywają do nabycia w informacji turystycznej w rynku lub w wałbrzyskim oddziale PTTK. Warto też pytać w ratuszu.

Opis kolejnej trasy już wkrótce!

Więcej o trasie wraz z mapą znajdziecie na
http://mtb.walbrzych.pl/trasy-rowerowe/trasa-wokol-ksiazanskiego-parku/

Tekst i zdjęcia: Tomasz Czeleń

Patronat honorowy


 

 

 

 

 

 

 

Patronat medialny

.

 

Copyright © 2014. All Rights Reserved.