Gminy Przyjazne Rowerzystom - wizytówka laureatów konkursu

Przedstawiamy krótką charakterystykę gmin, które zgłosiły się do naszego konkursu Gmina Przyjazna Rowerzystom 2016 i zostały przez nas nagrodzone i wyróżnione. W tym artykule króciutko tylko przeczytacie co zostało dostrzeżone wśród zgłoszonych i nagrodzonych gmin. Po przeczytaniu pozostanie nam tylko zaprosić Was do Gmin Przyjaznych Rowerzystom, abyście na własnym rowerze mogli przekonać się jak wygląda Gmina Przyjazna Rowerzystom z perspektywy siodełka :) Zapraszam do lektury, która mam nadzieję zainspiruje Was do zaplanowania kolejnych rowerowych wycieczek nie tylko wokół domu :)
 
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, w ramach promocji turystyki rowerowej, od 2012 r. jest organizatorem Ogólnopolskiego konkursu "Gmina przyjazna rowerzystom". Inicjatywa PTTK stanowi doskonałą okazję do upowszechniania bezpiecznych form uprawiania turystyki rowerowej oraz promowania jednostek samorządowych, które tworzą najlepsze warunki dla zrównoważonego rozwoju ruchu rowerowego – przyjaznych rowerzystom.
 
Honorowym patronatem w 2016 roku Konkurs Gmina Przyjazna Rowerzystom objęli:
 
- Ministerstwo Sportu i Turystyki,
- Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa
- Komenda Głównej Policji
- Polska Organizacja Turystyczna
- Związek Powiatów Polskich
- Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej
 
Patronem tytularnym konkursu był producent rowerów elektrycznych: TrybEco
 
Patronami medialnymi: poznaj swój kraj, miesięcznik rowertour, portal samorządu terytorialnego Wspólnota, monitorurzedowy.pl, Dziennik turystyczny ttg
 
W kategorii gmin do 10 tys. mieszkańców CERTYFIKAT GMINY PRZYJAZNEJ ROWERZYSTOM OTRZYMUJĄ:
 
1. JÓZEFÓW woj. lubelskie
Roztocze to mekka dla rowerzystów, a Józefów słynie w regionie jako rowerowa stolica. To ważne miejsce na rowerowej mapie Polski zawdzięcza zarówno systematycznie rozbudowywanej infrastrukturze jak też aktywności stowarzyszenia Józefowska Kawaleria Rowerowa, które od 2003 roku zaprasza na rajdy rowerzystów z kraju i zagranicy. Miłośnicy jednośladów tylko w samym Józefowie mają do dyspozycji 7 km doskonale przygotowanych dróg rowerowych, a przez gminę przebiega 90 km profesjonalnie wyznaczonych tras i szlaków rowerowych. Wytyczono je przez najciekawsze przyrodniczo, krajobrazowo i kulturowo zakątki Roztocza. Stowarzyszenie proponuje eskapady o różnym stopniu trudności, dbając jednocześnie o ich atrakcyjność i bezpieczeństwo rowerzystów. Wzięło w nich udział w ostatnich latach ponad 10 tys. osób.
2. KALETY woj. śląskie
W Kaletach powstała inicjatywa wytyczenia i oznaczenia szlaku łączącego sześć miast i gmin położonych w powiatach tarnogórskim i lublinieckim Szlaku rowerowego „Leśno Rajza”, na którym odbywa się wiele imprez rowerowych adresowanych zarówno da mieszkańców, jak i dla turystów odwiedzających Kalety. Na szlaku powstają miejsca odpoczynku, tablice informacyjne. Inicjatywa jest cały czas rozwijana.
3. Sieraków woj. wielkopolskie
 
4. Szklarska Poręba woj. dolnośląskie
Szklarska Poręba- Rowerowa Kraina to między innymi :
- 19 oznakowanych tras rowerowych o różnym stopniu trudności
- łączna długość tras rowerowych 450 km
- 8 km to najdłuższy zjazd na trasie
- najwyższy punkt na trasie 1150 m n.p.m.
- skala trudności tras od 1 - 5 - trasy o długości od 8 do 50 km
- gospodarz festiwalu rowerowego Bike Week
W Szklarskiej Porębie organizowanych jest wiele imprez rowerowych organizowanych z myślą o każdym rowerzyście, zarówno profesjonalnych zawodnikach jak i amatorach kolarstwa.
 
WYRÓŻNIENIA W KATEGORII GMIN DO 10 TYS., MIESZKAŃCÓW
 
Wyróżnienia otrzymują gminy, które w swoich działaniach podejmują działania związane z poprawą infrastruktury rowerowej, wspierają organizacje pozarządowe, które realizują ciekawe inicjatywy rowerowe adresowane zarówno do mieszkańców, jak i odwiedzających ich gminy turystów. Dbają o bezpieczeństwo rowerzystów, edukują w tym zakresie dzieci i młodzież, we współpracy z Komendami Policji i Strażą Miejską znakują rowery oraz twarzą interesujące i godne uwagi inicjatywy promujące turystykę rowerową.
 
1. CHRZĄSTOWICE woj. opolskie
2. GŁUSZYCA woj. dolnośląskie
3. KARLINO- woj. zachodniopomorskie
4.OCHOTNICA DOLNA woj. małopolskie
5. POKÓJ woj. opolskie
6. POMIECHÓWEK woj. mazowieckie
7. URSZULIN woj. lubelskie
 
W kategorii gmin 10 tys. - 20 tys. mieszkańców CERTYFIKAT GMINY PRZYJAZNEJ ROWERZYSTOM OTRZYMUJĄ
 
1. SIANÓW woj. zachodniopomorskie
Leśne szlaki Ziemi Sianowskiej to koncepcja tras turystycznych prowadzonych po terenie gminy Sianów. Ideą szlaków jest pokazywanie walorów przyrodniczych, architektonicznych i kulturowych gminy. Koncepcja wytyczenia szlaków opiera się na założeniu wyznaczenia 10 tras rowerowych. Trasy te to dwa pierścienie wokół Sianowa oraz 8 tras wychodzących z Sianowa i docierających do najciekawszych zakątków gminy Sianów.
2. BRUSY woj. pomorskie
Lokalizacja gminy Brusy wśród Borów Tucholskich kusi świeżym powietrzem i zachęca do czynnego wypoczynku na łonie natury. Przebiegające przez gminę liczne ścieżki i szlaki rowerowe przyciągają cyklistów. Gmina inwestuje w infrastrukturę rowerową tworząc kolejne szlaki dla rowerzystów, miejsca odpoczynku przy nich wraz z miejscami na rowery i mapami okolicy. Gmina stawia również na promocję turystyki rowerowej poprzez organizację rajdów i zlotów.
3. WĘGORZEWO woj. warmińsko -mazurskie Mówią o sobie - Węgorzewo Rowerowa Stolica Polski. Wytyczono i oddano do użytku 28 km odcinek szlaku Green Velo , powstaje Mazurska Pętla Rowerowa. Piknik promujący tor rowerowy pumptrack - 100 uczestników . Organizowany jest cykl wycieczek promujących region z perspektywy roweru - Green Tour. Węgorzewo jest organizatorem dorocznego Cyklokrosu Jesiennego MTB o Puchar Burmistrza, na którego starcie staje ponad setka dzieci i fanów rowerów górskich.
WYRÓŻNIENIA W KATEGORII GMIN 10 TYS. - 20 tys. MIESZKAŃCÓW:
1. LIPSKO woj. mazowieckie
2. MOGILANY woj. małopolskie
3. USTRZYKI DOLNE woj. podkarpackie
 
W kategorii gmin 20 tys. - 50 tys. mieszkańców CERTYFIKAT GMINY PRZYJAZNEJ ROWERZYSTOM OTRZYMUJE:
 
1. CZARNY DUNAJEC woj. małopolskie
Na terenie gminy wytyczono ponad 30 km szlaków rowerowych z miejscami wypoczynku i punktami informacyjnymi. W 2015 roku otworzono tutaj między innymi transgraniczną drogę rowerową "Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr". Gmina stawia również na promocję turystyki rowerowej poprzez organizację licznych imprez - rajdów, wycieczek i zlotów rowerowych.
 
WYRÓŻNIENIA W KATEGORII GMIN 20 TYS. - 50 tys. MIESZKAŃCÓW
 
1. NOWY TARG woj. małopolskie 
2. GRODZISK WIELKOPOLSKI woj. wielkopolskie
3. KOŁOBRZEG woj. zachodniopomorskie
 
W kategorii gmin 50 tys. - 100 tys. mieszkańców CERTYFIKAT GMINY PRZYJAZNEJ ROWERZYSTOM OTRZYMUJE:
 
1. LESZNO - woj. wielkopolskie
Leszno od kilku lat inwestuje w infrastrukturę rowerową, wytyczając drogi, ścieżki i szlaki rowerowe na terenie gminy. Ustawiono ponad 1200 stojaków rowerowych oraz zainwestowano w stacje samoobsługowej naprawy rowerów. Wydano nową mapę szlaków rowerowych w regionie leszczyńskim, wspierane są stowarzyszenia i kluby rowerowe. W ostatnich latach gmina postawiła również na organizowanie konkursów dla szkół, w których nagrodą były stojaki rowerowe na terenie szkoły. W Lesznie nie brakuje również licznych imprez rowerowych organizowanych dla szerokiego grona rowerzystów.
 
WYRÓŻNIENIA W KATEGORII GMIN 50 TYS. - 100 tys. MIESZKAŃCÓW:
 
1. Kędzierzyn Koźle woj. opolskie
2. Tczew woj. pomorskie
3. Inowrocław woj. kujawsko-pomorskie
4. Piotrków Trybunalski woj. łódzkie
5. Siedlce woj. mazowieckie
 
W kategorii gmin 100 tys. - 300 tys. mieszkańców CERTYFIKAT GMINY PRZYJAZNEJ ROWERZYSTOM OTRZYMUJĄ:
 
1. Bielsko Biała - woj. śląskie
Gmina coraz bardziej inwestuje w infrastrukturę rowerową by stać się przyjazna nie tylko dla mieszkańców ale również turystów. W Bielsku Białej powstają drogi i szlaki rowerowe wzbogacone o miejsca samoobsługowej naprawy rowerów, stojaki rowerowe, czy punkty informacyjne. Dziś łączna sieć szlaków dla miłośników dwóch kółek to ponad 300 km, a na uwagę zasługuje zrealizowany niedawno projekt dofinansowany ze środków Budżetu Obywatelskiego - Enduro Trials - czyli sieci ścieżek rowerowych i biegowych. W celu lepszej promocji turystyki rowerowej wydano przewodnik oraz mapy z myślą o cyklistach. Organizowane są pikniki, rajdy i wyścigi rowerowe cieszące się sporą popularnością wśród mieszkańców i przyjezdnych.
 
2. Tychy - woj. śląskie
Działanie gminy w kierunku promocji i rozwoju turystyki rowerowej to przede wszystkim bardzo liczne cykliczne imprezy dla miłośników dwóch kółek. Rajdy, zloty, zawody, czy parady o zasięgu lokalnym czy nawet ogólnopolskim - każdy znajdzie coś dla siebie w ofercie. Gmina inwestuje również w infrastrukturę stawiając drogowskazy, stojaki rowerowe, stacje naprawcze rowerów, czy wytyczając szlaki i drogi rowerowe.
Wyróżnień w tej kategorii Jury nie przyznało.
 
GRAND PRIX GMINA PRZYJAZNA ROWERZYSTOM 2016
 
O Grand Prix Gminy Przyjaznej Rowerzystom mogła ubiegać się gmina, która wcześniej trzykrotnie otrzymała certyfikat Gminy Przyjaznej Rowerzystom. W tym roku Grand Prix przyznawane jest po raz pierwszy i otrzymuje ją gmina MUROWANA GOŚLINA -woj. wielkopolskie
Nagrodą Ministra Sportu i Turystyki była nagroda rzeczowa o wartości 3 tys. złotych. Nagrodę dla gminy - rower elektryczny od sponsora tytularnego konkursu - firmy TrybEco wręczył prezes spółki Pan Tomasz Przygucki.
 
Zdjęcia z gali i pierwszego dnia targów znajdziecie na http://www.pttk.pl/zycie/galerie/gpr_2016/index.html
 
Redakcja i tekst: Jolanta Śledzińska, Tomasz Czeleń

Patronat honorowy


 

 

 

 

 

 

 

Patronat medialny

.

 

Copyright © 2014. All Rights Reserved.