Rowerem po Warszawie - czyli nowa droga na Pradze

Warszawiacy coraz chętniej korzystają z dostępnych tras rowerowych. Miłośnicy jednośladów zyskali właśnie nowy, blisko 5-kilometrowy odcinek na warszawskiej Pradze, który zapewni im wygodny dojazd do Wisły. Projekt zrealizowała Skanska na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich działającego w imieniu Miasta Stołecznego Warszawy
 
. - W ramach inwestycji wykonaliśmy 2,4-kilometrową trasę rowerową wraz z chodnikami wzdłuż al. Stanów Zjednoczonych po północnej stronie jezdni, na odc. od Wału Miedzeszyńskiego do ul. Grenadierów oraz 2,3-kilometrową trasę wzdłuż al. Stanów Zjednoczonych i ul. Ostrobramskiej, po południowej stronie jezdni, na odc. od Wału Miedzeszyńskiego do ul. Poligonowej. Wdrożyliśmy także projekt nowej organizacji ruchu – mówi Kamil Mazur, Kierownik Robót, Skanska. - Aby umilić miłośnikom sportu korzystanie z nowych ścieżek, wzdłuż trasy posadziliśmy 263 drzewa oraz 9 507 krzewów – dodaje Kierownik Robót.
 
Bezpieczne nawierzchnie
 
- Wybudowana przez nas droga rowerowa wykonana została z mieszanki mineralno-bitumicznej asfaltowej, która zapewnia równą nawierzchnię oraz zwiększa komfort i bezpieczeństwo rowerzystów i rolkarzy. Taka nawierzchnia to także doskonała alternatywa dla ścieżek rowerowych z kostki betonowej – wyjaśnia Kamil Mazur. – Dodatkowo w rejonie skrzyżowań zastosowaliśmy kolorową - kontrastującą z jezdnią - nawierzchnię, co również bardzo korzystnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa ruchu. Wyraźnie oznaczony przebieg trasy rowerowej przez skrzyżowanie wzmaga uwagę kierowców oraz uspokaja ruch samochodowy, a tym samym podnosi komfort użytkowników ścieżki – podkreśla Kierownik Robót.
 
Jakość prac
 
Mieszanka użyta do realizacji tego projektu wykonana została w wytwórni mas bitumicznych Skanska zlokalizowanej w Warszawie.
 
- Dysponujemy własnymi nowoczesnymi wytwórniami mas bitumicznych, zlokalizowanymi w różnych regionach Polski, co pozwala nam na bieżąco kontrolować jakość mieszanek używanych na budowach – komentuje Tomasz Kaliniak, Menadżer Projektu, Skanska. - Nasze wytwórnie są ekologiczne - działają w oparciu o niezbędne pozwolenia na emisje gazów i pyłów do powietrza oraz wytwarzanie odpadów, przewidziane w przepisach dotyczących ochrony środowiska. W 2015 r. w całej Polsce wyprodukowaliśmy prawie 1 900 000 ton mieszanki mineralno-asfaltowej. Taką ilością asfaltu można byłoby połączyć w linii prostej np. Gdańsk z Zakopanem – komentuje.
 
Kolejna ścieżka rowerowa w Warszawie
 
Od prawie 130 lat Skanska działa na świecie w różnych segmentach rynku. Wznosi biurowce, fabryki, hale przemysłowe. Buduje drogi, mosty, osiedla i centra handlowe. W portfolio firmy znajdują się także obiekty sportowe i rekreacyjne, a także alejki spacerowe, ścieżki rowerowe, bulwary czy promenady rekreacyjne. W Warszawie w ostatnim czasie spółka oddała do użytku 2-kilometrową ścieżkę rowerową wzdłuż ul. Nowolazurowej, gdzie posadziła także 16 000 m kw. zieleni. Za sprawą Skanska nowa, 3-kilometrowa ścieżka rowerowa, powstała także wzdłuż DW nr 631 na odcinku węzeł Zielonka – Warszawa, gdzie podróż umila pobliskie sąsiedztwo obszaru Natura 2000. - Dzięki wybudowanym przez nas obiektom coraz więcej osób uprawia sport i dba o swoje zdrowie. Infrastrukturę sportową użytkują całe pokolenia, dla starszych to często powrót do aktywności po latach, a dla młodszych – pierwsza nauka zdrowych nawyków – mówi Jacek Szuta, Dyrektor Oddziału Budownictwa Inżynieryjnego w Warszawie, Skanska. - Z infrastruktury tej korzystają profesjonalni sportowcy, ale także miłośnicy zdrowego stylu życia. Dla nas jako wykonawcy to ogromna satysfakcja budować nie tylko ścieżki rowerowe, aleje parkowe, promenady, siłownie pod chmurką czy wielofunkcyjne boiska, ale przede wszystkim współtworzyć modę na zdrowie – podkreśla Jacek Szuta.
 
Jak Wam - rowerzystom jeździ się po nowo powstałej drodze? Mamy nadzieję że wykonawca dokonał wszelkich starań by standardy zostały zachowane, a Wy macie pełną przyjemność i bezpieczeństwo na trasie. Przyjemności z jazdy!
 
Tekst i zdjęcie: Anna Strożek
Red. Tomasz Czeleń

Patronat honorowy


 

 

 

 

 

 

 

Patronat medialny

.

 

Copyright © 2014. All Rights Reserved.