Z Katowic do Warszawy z deską za pazuchą…pod naszym patronatem!

Jeśli w grudniu na ulicach swoich miast zobaczycie ludzi spacerujących z deskami do prasowania, nie dziwcie się. To część kampanii Od deski do deski. Akcja ma promować czytanie książek oraz uprawianie turystyki aktywnej. Patronat nad wydarzeniem objęło PTTK.  
W sobotę, 5 grudnia o godz. 11:00 na katowickim Rynku, tuż przy Centrum Informacji Turystycznej, podróż po Polsce rozpocznie Michał T. Łukasiewicz, społecznik, podróżnik, producent telewizyjny i pasjonat turystyki aktywnej. W ciągu kilkunastu dni, w ramach akcji Od deski do deski, przemierzy trasę ze stolicy województwa śląskiego do Warszawy, podróżując pieszo, jadąc rowerem, ciągnikiem, dorożką czy płynąc kajakiem. 350 km dzielących te miejscowości pokona niosąc ze sobą … deskę do prasowania. Wszystko to w ramach promocji czytelnictwa i turystyki krajowej.
Jak przyznaje pomysłodawca i organizator akcji, Michał T. Łukasiewicz, deska została potraktowana dosłownie i ma być przewrotnym akcentem, obok którego nikt nie przejdzie obojętnie.
Chcę zachęcić ludzi, by odeszli od komputerów, przeczytali ciekawą książkę, otworzyli się na piękne miejsca, które są obok nas i aktywnie spędzali czas. Jeśli dzięki tej akcji, oprócz pary skarpet, pod choinką znajdą się również książki, bilety do teatru, muzeum czy  przewodniki turystyczne, zachęcające do odkrycia urokliwych zakątków naszego kraju, będzie to ogromny sukces. Promuję  to, co nasze, piękne, polskie, ale często niedocenione lub nieodkryte– mówi Łukasiewicz.
Podczas wyprawy, pomysłodawca odwiedzi trzy województwa, w których odbędą się spotkania podróżnicze w szkołach i instytucjach kulturalnych. Relację z wyprawy będzie można śledzić w mediach społecznościowych (fanpage FCB „Od deski do deski”) i na stronie internetowej www.oddeski-dodeski.pl
Nie przyjdę z pustymi rękoma. Oprócz deski do prasowania, która będzie moim znakiem rozpoznawczym, przywiozę ze sobą prezenty od osób, które wsparły naszą akcję – m.in. Elżbiety Dzikowskiej, Katarzyny Krzywańskiej - Mistrzyni Świata w Karate Tradycyjnym, Bogdana Gałązki - Mistrza Kulinarnego Zamku Malbork, Tomasza Zubilewicza - prezentera pogody oraz Kabaretu Paranienormalni–mówią organizatorzy.
Każdy może dołączyć się do akcji, wystarczy, że na spotkanie lub na trasę zabierze ze sobą deskę, deseczkę albo książkę, na znak wsparcia inicjatywy.
Przebieg początkowego etapu akcji:
Sobota: Rynek w Katowicach - piesza wędrówka do Zamku Będzin
Niedziela: Zamek Będzin (Spotkanie z Mikołajem) – Ogrodzieniec – Ryczów
Poniedziałek: Ogrodzieniec (Spotkanie podróżnicze w szkole) – Ryczów – Żarnowiec
Patronat nad wydarzeniem objęły: Śląska Organizacja Turystyczna, Mazowiecka Organizacja Turystyczna, PTTK oraz portal questing.pl. Honorowy Patronat objął PrezesPolskiej Organizacji Turystycznej.
START: 5 GRUDNIA 2015 (KATOWICE – RYNEK 13, Centrum Informacji Turystycznej )
KONIEC: 21 GRUDNIA 2015 (WARSZAWA)
Trasa (wstępna): Katowice – Będzin – Ogrodzieniec (Jura Krakowsko – Częstochowska) – Sędziszów – Kielce – Sabat Krajno – Tumlin – Bliżyn – Szydłowiec – Makowiec – Radom – Pionki – Puszcza Kozienicka - Rzeka Radomka – Warka – Czersk – Mazowiecki Park Krajobrazowy – Józefów – Otwock – Warszawa
 
DESKA DO PRASOWANIA TO PRZEWROTNY AKCENT, MAJĄCY ZWRÓCIĆ UWAGĘ LUDZI, OPINI SPOŁECZNEJ, MEDIÓW W ŚWIETLE EMIGRACJI, ZAWIROWAŃ POLITYCZNYCH, SPADKU CZYTELNICTWA I CZĘSTYCH PYTAŃ POLAKÓW– PO CO CZYTAĆ KSIĄŻKI ? PO CO POZNAWAĆ POLSKĘ ? – „PRZECIEŻ NIC TU NIE MA CIEKAWEGO I NIC SIĘ NIE DZIEJE”…
- W trakcie „podróży” towarzyszyć mi będzie książka, e-book...
- Będzie stała, opieka FCB, gdzie codziennie będą zdjęcia, filmiki, opisy odwiedzanych miejsc i ludzi, oraz jaka obecnie pozycja książkowa jest czytana.
- Każdy będzie miał prawo dołączyć do akcji i pokonać dowolny dystans. Warunkiem jest posiadanie przy sobie jakiejkolwiek deski, deseczki lub książki, jako symbol popierania tej akcji czytania i poznawania kraju.
- W każdym z 3 województw (ŚLĄSK, MAZOWSZE, ŚWIĘTOKRZYSKIE) zostanie odwiedzona przynajmniej 1 szkoła lub instytucja kulturalna, gdzie odbędą się seminaria podróżnicze prezentacje dotyczące Polski, quizy książkowe. Będzie popularyzowanie czytelnictwa i zwiedzania kraju. Dzieci w nagrodę za czytelnictwo, uprawianie sportu i inne pasje otrzymają nagrody książkowe i turystyczne.
 
- Przynajmniej 30-40% trasy będzie obejmować szlaki PTTK
 
O autorze wyprawy: MICHAŁ T. ŁUKASIEWICZ
Podróżnik, producent i prezenter TV, pasjonat turystyki aktywnej. Góry, kajaki, rower, żagle i lotnictwo to jego żywioły. Organizator wypraw i turystyki, założyciel grup ludzi aktywnych oraz społecznik. Twórca i pomysłodawca “ZooNoocy” w Płocku – festiwalu na rzecz ludzi i zwierząt. Funkcjonuje na wielu płaszczyznach zawodowych, bo jak mówi “żadna praca nie hańbi, a uczy i poszerza horyzonty”. Działał więc od ogrodnictwa, sprzedaży, tworzenia działów marketingowych w firmach, eventów, po medialne prowadzenie projektów unijnych w sektorach zbrojeniowych i pozycję “prawej ręki” attache prasowego Ambasady Polskiej w USA, gdzie osobiście był odpowiedzialny za wizyty przedstawicieli rządu i mediów w “Białym Domu”. Przez ostatnie lata w TVN tworzył takie programy jak: Agromachina, Pojechany Łikend, Poczuj Dzikość, Turbonet, oraz Gadżet. Konferansjer, gość wielu audycji radiowych i telewizyjnych w tym zagranicznych – Niemieckiej ZDF i Arabskiej Al Jazzera. Zdobywca wielu wyróżnień i nagród za prowadzone działalności i twórczość, m.in. od Polskiej Organizacji Turystycznej, Wiedeńskiej CIFFT oraz Niemieckiej DLG.
 
ZAPRASZAMY NA FAN PAGE na FACEBOOKU: Od deski do deski https://www.facebook.com/events/185017028510456/
Tekst: Michał T. Łukasiewicz

Patronat honorowy


 

 

 

 

 

 

 

Patronat medialny

.

 

Copyright © 2014. All Rights Reserved.