Europejski Tydzień Turystyki Rowerowej w lipcu - Żółkiew UKRAINA 2015

   Turystyka to nie polityka, choć faktycznie jedno od drugiego ciężko oddzielić, a polityka ma wpływ na ruch turystyczny i rozwój tej dziedziny gospodarki. Turysta jednak będąc „na wyjeździe”, podróżując po za swoje miejsce codziennych obowiązków w większości przypadków nie chce myśleć o codziennych trudnościach życia, problemach i obowiązkach. Chce odpocząć, dobrze się bawić i po prostu spędzić miło czas…nawet jeśli miejsce, w którym ma zamiar przebywać  będzie w trudnej sytuacji politycznej. Lubi też zwiedzać i poznawać…
Ukraina przygotowuje się na organizowany po raz pierwszy w ich kraju Europejski Tydzień Turystyki Rowerowej, którego inauguracja będzie miała 12 lipca. Organizatorzy i gospodarze tego wydarzenia chcą serdecznie wszystkich przywitać i cały czas dopełniają wszelkich starań aby to wydarzenie, które pierwszy raz w swojej historii odbędzie się po za granicami Unii Europejskiej. Na miejsce, które uroczyście przywita wszystkich rowerzystów z Europy i Świata przybyłych w ramach Europejskiego Tygodnia Turystyki Rowerowej będzie rynek urokliwego miasteczka  Żółkwia. W plenerze zamku ze średniowiecza i budynków okresu renesansu spotkać się będzie mógł każdy, kto tylko wyrazi chęć przyjazdu do Ukrainy by uczestniczyć w tej naprawdę rewelacyjnej imprezie.
Miejscowość położna jest na terenie ukraińskiego Roztocza w obwodzie Lwowskim, blisko więc stąd do granicy z Polską. Trasy rowerowe, które przebiegają przez ten teren charakteryzują się przede wszystkim niezbyt dużym ruchem samochodowym. Nie jest to również specjalnie górzysty teren. Przewyższenia jak już są…to niezbyt wielkie. Sprawia to dostępność przejazdu dla każdego nawet niezbyt sprawnego rowerowego turysty.
Podczas trasy przejazdu po drogach i bezdrożach Ukrainy rowerzyści zobaczą całą masę tamtejszych zabytków architektury, historii i kultury. Dla ducha ( i ciała również) co zdecydowanie wpłynąć może na poprawę nastroju i wrażeń przyrodniczych będzie przejazd przez tamtejszy Jaworowski Park Narodowy. Nie wysoki znajdujące się tam góry pozwolą na kilka pięknych widoków. Uczestnikom nie obcy będziesz również obraz i obcowanie z tamtejszymi polami, lasami, jeziorami, rzekami, czy stawami, w których letnia chłodna kąpiel na pewno sprawi sporo radości i ulgi podczas upałów.
Oficjalne zakończenie wraz z rowerowym piknikiem i wieczorny bankiet, które pozwolą nie tylko poznać tradycyjnych ukraińskich potraw będzie miał miejsce 16 lipca. Dzień później wszyscy uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić jeszcze jedną atrakcję Ukrainy – Lwów. Już pieszo, ale z przewodnikiem i z uwzględnieniem największych atrakcji będzie fantastycznym uzupełnieniem pełnej przygód wyprawy na zachodnią część Ukrainy. Tym bardziej że tamtejsi zaprzyjaźnieni mieszkańcy podobno mają przygotować dla uczestników miły poczęstunek.
Organizatorzy podczas całego trwania Europejskiego Tygodnia Turystyki Rowerowej przygotowują również atrakcje kulturalne. Występy ludowych zespołów tanecznych i wokalnych, koncerty zespołów prezentujących oryginalną narodową muzykę Ukrainy, lokalne pamiątki czy specjalnie animowane wieczory rozrywkowo-kulturalne mające za cel integrację uczestników.
Organizatorzy i Gospodarze tegorocznego Europejskiego Tygodnia Turystyki Rowerowej otwarcie piszą również o nadziei na uczestnictwo w imprezie wielu  miłośników roweru z całego świata. Liczą na wyrażenie gestu solidarności w pogrążonym w konflikcie zbrojnym państwie przez resztę świata przypominając i stanowczo podkreślając że miejsce imprezy to teren daleki od wszelkich konfliktów, bliski granicy z Polską, a zarazem i z Unią Europejską. Spodziewają się uczestników z 20 krajów i mają marzenie przekroczenia 1000 uczestników.
 
Każdego zainteresowanego Zlotem w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Turystyki Rowerowej w Żółkwi na Ukrainie w dniach 12-17 lipca 2015 roku zapraszamy do odwiedzenia strony www.ewct2015.org.ua – będącej oficjalną imprezą tego wydarzenia.
Przypomnijmy że obchody Europejskiego Tygodnia Turystyki Rowerowej odbywają się pod patronatem Europejskiego Związku Turystyki Rowerowej UECT, którego członkiem jest Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze. Zapraszamy więc w lipcu do Ukraińskiej Żółkwi i polecamy zostań uczestnikiem tej zdecydowanie ciekawej i bardzo atrakcyjnej turystycznie imprezie.
 
Tekst zredagowano przez T. Czelenia na podstawie tekstu przygotowanego o wydarzeniu przez
Tarasa Pakholyuk
Zastępce Sekretarza UECT
Głównego  organizatora UECT – 2015 przewodniczącego komisji turystyki rowerowej Federacji Sportowej Turystyki Ukrainy 
 

Patronat honorowy


 

 

 

 

 

 

 

Patronat medialny

.

 

Copyright © 2014. All Rights Reserved.