Europejski Dzień Bez Samochodu już 22 września

Światowy Dzień Bez Samochodu czyli popularny w Europie Car Free Day to ekologiczna kampania obchodzona na świecie co roku 22 września. Akcja odbywająca się w wielu miastach Polski i Świata to finał Tygodnia Zrównoważonego Transportu.  W akcji, która swój początek miała 16 lat temu we Francji z inicjatywy Komisji Europejskiej od kilku lat udział biorą niemal wszystkie kraje Unii Europejskiej, a ponadto Stany Zjednoczone i Meksyk, część krajów Ameryki Południowej oraz Chiny, Japonia i Tajwan.
Podczas tego najczęściej rowerowego święta centra miast są zamykane dla ruchu samochodowego, a celem takich działań jest promocja i pokazanie wzorców działań proekologicznych oraz informowanie społeczeństwa o negatywnych skutkach korzystania z samochodów. Jednym ze środków promocji proekologicznego transportu jest (bardzo często) w dniu obchodów Światowego Dnia Bez Samochodu udostępnienie miejskiej komunikacji publicznej za darmo oraz zorganizowane przejazdy rowerowe po mieście. Tylko w Polsce do akcji przyłącza się co roku ponad 80 miast, które organizują tego dnia wiele atrakcji promujących ekologiczny transport.
Nasz kraj po raz pierwszy do akcji przyłączył się w 2002 roku. Patronaty nad imprezami sprawują Urzędy Miast, Starostwa Powiatowe, Urzędy Marszałkowskie, stowarzyszenia rowerowe. W kraju patronat nad całym wydarzeniem objęło Ministerstwo Środowiska.
Akcje przynoszą wymierne korzyści nie tylko dla środowiska i coraz większej świadomości społeczeństwa o negatywnych skutkach zanieczyszczania środowiska transportem samochodowym, ale miały znaczny wpływ na popularyzację w naszym kraju roweru. Od kilku lat w Polsce rokrocznie wzrasta popularność tego środka transportu, rosną słupki sprzedaży, ruch rowerowy bywa miejscami już naprawdę bardzo znaczny. Miasta coraz więcej swojego budżetu przeznaczają na inwestycje związane z rozbudową infrastruktury rowerowej rozumiejąc jak ważne jest odciążenie miast transportem samochodowym oraz tym samym umożliwienie rowerzystom bezpieczniejszego i łatwiejszego korzystania z roweru. Rower chyba jeszcze nigdy nie był tak bardzo popularny. Korzystają z niego wszystkie pokolenia ludzi (wyłączając oczywiście niemowlaków;))
W ciągu całego roku w naszym kraju powstaje wiele inicjatyw promujących ekologiczny transport, a w tym rower. Stowarzyszenia rowerowe ma już większość dużych polskich miast. Powstały też Stowarzyszenia zrzeszające poszczególne stowarzyszenia rowerowe poszczególnych miast. Gminy coraz chętniej biorą udział w konkursach, których celem jest promocja turystyki proekologicznej. Przykładem jest choćby konkurs organizowany przez PTTK „Gmina Przyjazna Rowerzystom” cieszący się coraz większą popularnością.
Coraz częściej w miastach dzień bez samochodu organizowany jest co miesiąc. Tak jest np. w Indonezji gdzie w niektórych regionach taki dzień jest w każdą niedzielę. W Polsce przykładem jest Wałbrzych gdzie urzędnicy miejscy oraz straż miejska otrzymują elektryczne rowery do pracy a w każdy pierwszy dzień miesiąca kierowcy mogą jeździć komunikacją miejską za darmo.
Z okazji Światowego Dnia bez Samochodu oraz Tygodnia Zrównoważonego Transportu w kraju od Gdańska po Rzeszów przez Szczecin, Wrocław i Warszawę praktycznie przez cały wrzesień odbywają się liczne rowerowe imprezy. O wielu z nich dowiecie się na naszym fun pagu na facebooku „Rowerem przez Polskę”. Zapraszamy do udziału w nich bo w tym roku zapowiadają się bardzo atrakcyjnie, kolorowo i po prostu fajnie. Tym bardziej że wrzesień trwa i niektóre z nich już są za nami. Szukajcie wśród naszych propozycji imprez odbywających się najbliżej Was. Zachęcamy też do przesyłania nam informacji o odbywających się w Waszym rejonie imprez. Chętnie napiszemy o nich na naszej stronie i dodamy kilka fotek. Czekamy też na relacje z nich. Do zobaczenia więc na rowerowych wojażach i imprezach.
W tym roku rowerowych imprez od Rozpoczęć Sezonu, przez wycieczki, pikniki, rajdy i wyprawy nie wspominając o zmaganiach bardziej zawodowych w całym kraju odbyły się już dziesiątki tysięcy. Jak gminy długie i szerokie...od najmniejszych po największe. Fala rowerowej mody trwa. We wrześniu kolejna okazja. 22 września i w jego okolicach nie tylko Polska będzie obchodzić Europejski Dzień bez Samochodu. My będziemy z Wami  tym razem w Wałbrzychu, gdzie we wtorek 22 września odbędzie się wspólny przejazd rowerzystów przez miasto a potem odbędzie się piknik mający na celu zachecić do korzystania z komunikacji miejskiej czy roweru. Odbedą się konkursy z nagrodami, pokazy pierwszej pomocy i inne atrakcje przygotowane przez tamtejszy Urząd Miejski oraz Zarząd Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta.
Was zapraszamy do włączenia się do akcji w swoich miastach. Jeśli nie możecie ze względu na pracę uczestniczyć w wydarzeniach jakie tego dnia odbędą się w Waszych gminach to pamiętajcie co ma na celu ta akcja. Po  prostu jadąc do pracy/szkoły/domu/ sklepu zostawcie samochód i wybierzcie rower lub komunikację miejską. Tym bardziej że ta druga 22 września najcześciej jest darmowa.

Tekst: Tomasz Czeleń